15 Ekim 2016 Cumartesi

Siz hiç çorbayı taşırdınız mı?

Çorbayı taşırdım. Hem de, ustalaştığımı sandığım bir anda. Meğer ustalaşmam için 40 fırın ekmek yemem gerekmiş. 

Hemen konuya gireyim:

Hafif bir gribal durumum olduğu için evden çıkamadım. Laboratuvara girmek ve bir güzel, bir leziz, bir nefis çorba yapmak geldi içimden. İçimden geldiğini yaptım. İşler iyi gidiyordu. Taki bir telefon gelene kadar. Telefonların bulunduğu odaya geldim.  Demek ki kendimi konuşmaya kaptırmışım. Mutfağa dönünce çorbanın taşmakta olduğunu gördüm…

Eee, çorbayı taşıran ortalığı temizler. Temizlik yaparken düşündüm:

Kendimi acemi sandığım dönemde hiçbir şey taşırmamıştım. Ustalaştığımı sandığım dönemlerde vukuatlarım çoğalıyor. 

Geçenlerde ocağı söndürmeyi belli bir müddet unuttum.  Oğlum Fuat; “Aman babacığım, Allah korusun yangın olur.” dedi. Büyük kazadan atlattık. Kendimiz, komşularımız, mahallemiz kül olurduk. Bunun söylenmesi bile sıkıntı veriyor değil mi? Peki, büyük ustaların sebep olabileceği yangınlara ne demeli? Bu soruya “pas” deyip çorba meselesine geçelim.

Ortalığı temizlerken, bu çorba meselesini paylaşmaya karar verdim. Bunun paylaşılacak bir yanı yok demeyiniz lütfen. Öyle bir sihirli cümle buldum ki, söylediğimi deneyince hak vereceksiniz.

Birisi size, “Bu Fetö konusunda ne düşünüyorsunuz?”diye sordu diyelim. Cevabınız hazır:

-“Siz hiç çorbayı taşırdınız mı?”

Tabii, ses tonunuzu, jest ve mimiklerinizi soruyu sorana göre ayarlayacaksınız.  Bir de gizemli hava verirseniz daha iyi olur.

Soru soranlar, genellikle kendi  düşündüğünü teyit ettirmek ister veya bir yere kanalize etme çabası güder. -“Siz hiç çorbayı taşırdınız mı?” cevabı onu tatmin etmese de düşündürür.

Bir başka biri de, Fetö Araştırma Komisyonu hakkında bir soru sordu diyelim. Yine o başka birinin hal ve gidişine göre poz vererek, -“Siz hiç çorbayı taşırdınız mı?”deyiverin.

Örnekleri çoğaltabilirsiniz: Suriye meselesi, Musul meselesi… Mesele mi yok bil umum meselelerde sihirli cevap: “Siz hiç çorbayı taşırdınız mı?”

“Ammada yaptın.”demeyin. Ben bir fıkradan/hikayeden esinlenmiştim, çorbanın taşması bir sebep oldu. Sonuçta da işte bu yazı çıktı ortaya. 

Denemesi bedava.

Diyeceksiniz ki, söylediğinizi hiç denediniz mi?

-“Siz hiç çorbayı taşırdınız mı?”


Sabahattin Gencal,Çekmeköy-İstanbul


Siz hiç HEEY okudunuz mu? 

http://sabahattin1943.blogspot.com.tr/2016/10/yazsan-olmuyor-yazmasan-olmaz.html

2 yorum:

 1. Merhabalar Sabahattin Hocam.
  İş başa düşünce, çorba da taşar, tencere de yanar. Aman dikkat edin. Mutfakta iş yaparken, işiniz bitmeden asla mutfağı terk etmeyin. Ben en çok süt taşırdım. Gerçi süt taşırılmadan nasıl kaynatılır, öğrendim ama, taşıra taşıra öğrendim. Şimdi ne süt tenceresinin başını bekliyorum, ne de taşırıyorum.
  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
   Önerilerinizi dikkate alacağım.
   Hayırlı günler dileğiyle.

   Sil