18 Ocak 2014 Cumartesi

Bunalımdan Çıkmak İçin

         Bunalım içinde olan Türkiye’mizde maalesef masumiyet karinesi göz ardı edilmektedir. http://tr.wikipedia.org/wiki/Masumiyet_karinesi adresinden aldığım şu paragrafı okumakta yarar görüyorum:

        Masumiyet karinesi, suçsuzluk ilkesi veya uluslararası hukuk terimi olarak presumption of innocence; suç kesinleşmediği sürece kimsenin hükümlü sıfatıyla değerlendirilemeyeceğini ifade eden, temel hukuk doktrini.[1] Evrensel hukuk kurallarına göre, bir kişinin masum olduğunun kanıtlanmasına gerek yoktur; kişinin suçluluğunun kanıtlanamamış olması yeterlidir.[1] Bunun için masumiyet karinesinin temelini, hukukta hüküm giydirmenin yalnızca iddia edilen suçların kanıtlanmasıyla mümkün olduğu gerçeği oluşturur.[2] Bu da hüküm giymemiş kimsenin suçlu sayılamayacağı veya suçlu olarak lanse edilemeyeceği ilkesini; yani masumiyet karinesini doğurur. Masumiyet karinesi evrensel bir yargı doktrini olup; İnsan Hakları Evrensel Bildirisi'nde yer almaktadır. Buna bağlı olarak bu bildiriye taraf olan ülkeler, yasalarında bu doktrine yer vermek durumundadır.[3]

        Yazılı ve görsel medyada birçok kişinin peşinen suçlu gibi gösterilmesi elbette doğru değildir.

         Bunalım içinde olan Türkiye’mizde adli mekanizmaların işlemesi önlenmektedir. Kolluk kuvvetleri savcıların emrini maalesef yerine getirmemektedir. Yazılı ve görsel medyada bu konu işlendiği için ayrıca üzerinde durmuyorum. Yalnız şu kadarını söyleyebilirim: Kolluk kuvvetlerinin emirleri yerine getirmemeleri bir suç olmanın ötesinde hukuk tarihimize ve siyasal tarihimize bir leke olarak kaydedilecektir.

         Bunalım içinde olan Türkiye’mizde biat kültürü egemendir. İnsanımız kendi aklını kullanmak yerine başkalarının peşinden gitmektedir. Kitle psikolojini çok iyi bilen emperyalist güçler toplumumuzun bu zayıf yanını istismar etmeye çalışabilir.

       Bunalım içinde olan Türkiye’mizde devleti gizli olarak kendi aralarında parselleyen paralel unsurlar, menfaat gurupları, hatta çeteler oluşabilir. Bu unsurların üst yetkililerin bilgisi dahilinde oluşmaları işin vahametini artırır.

 Bunalımdan çıkmak, kaosa düşmemek için, her zamanki önerilerimi tekrarlıyorum:

ü   Her birey üzerine düşen görevleri yapmalıdır.  Devlet mekanizmasında görev ve sorumlulukların nasıl yerine getirildiği üzerinde durmayalım; inşallah bu gereği gibi olmaktadır.

Yurttaş olarak “Ben de kim oluyorum, haddime mi düşmüş.” demeden söyleyelim, yazalım. Biz Türkiye Cumhuriyeti’nin bir bireyiyiz.

 
ü   Kin, düşmanlık, ötekileştirme…vb. gibi olumsuzluklara düşmeyelim. Toplumu ayrıştırmak isteyenlere fırsat vermeyelim.

ü   “Kurt dumanlı havayı sever.”  deyimini hatırlayarak üzerimizdeki sis perdesinin kalkması, devletimizin şeffaf olması için çabalayalım. Bu konuda sadece denetleme kurullarını, partileri değil, sivil toplum kuruluşlarını ve yasama organını da harekete geçirme çarelerini düşünelim.

ü   Demokrasi ve insan hakları kavramlarının ne olup ne olmadıklarını iyice öğrenelim. Gerçek demokrasiye ve insan haklarına kavuşmak için çabalayalım.

         2014 başlangıcında toz duman içinde olan Türkiye Cumhuriyet'inden aydınlık bir Türkiye Cumhuriyeti'ne ulaşma umudumuzu hiçbir zaman kaybetmemeliyiz. 2010’larda büyük bir deneyim geçirdik; ama Atatürkçü düşüncenin ne kadar önemli olduğunu bir kere daha öğrenmiş olduk.

        İnşallah sıkıntıya düşmeden, kutuplaşmadan, parçalanmadan, kaosa düşmeden içinde bulunduğumuz bunalımları atlatırız.

         Sabahattin Gencal, Başiskele_Kocaeli

 
-------------------------------

1.      "Masumiyet Karinesi Nedir?". AIHM.info. Erişim tarihi: 2011-8-4.

2.      "Ceza Yargılaması Önlemleri ve Masumiyet İlkesi". ankarahukuk.com. Erişim tarihi: 2011-8-4.

3.      "Salt Masumiyet Karinesi Üzerine". sekizsayfa.com. Erişim tarihi: 2011-8-4.

 

2 yorum:

 1. Merhabalar Sabahattin Hocam.

  Yazınızı okudum. Kaleminize, yüreğinize ve duyarlılığınıza teşekkür etmekle birlikte yazınızın dua metni içeren son parağrafını buraya alarak: " İnşallah sıkıntıya düşmeden, kutuplaşmadan, parçalanmadan, kaosa düşmeden içinde bulunduğumuz bunalımları atlatırız." diyor ve selam ve dualarımla birlikte sizleri Cenab-ı Hakk'a emanet ediyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Ziyaretiniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
   Dualarımızın kabulü dileğiyle.

   Sil