9 Ocak 2014 Perşembe

Aklımızı Kullanalım


       

         Uzun zamandan beri bunalım içinde olan Türkiye Cumhuriyeti kaosun eşiğindedir. Türkiye Cumhuriyeti, Allah korusun kaosa girerse Ortadoğu devletleri gibi olur. Düşmanlarımıza fırsat vermemek ve değil eşiğinden adım atmak kaosun kapısını açılmamak üzere kapatmak için en sade yurttaştan Cumhurbaşkanına kadar her birey, üstüne düşen görevleri elinden geldiğince yapmalıdır.

         Kurum ve kuruluşların ne yapıp ne yapmayacakları yasalarda yazılıdır. Kurum ve kuruluş yetkilileri görevlerini savsaklamadan zamanında yapmalıdırlar. Goethe’in bir özdeyişinde belirtildiği üzere “Bir iş zamanında yapılmazsa eğer/azalır taşımış olduğu değer.” İşlerin zamanında yapılmaması Türkiye’ye pahalıya patlamıştır.

        Allah tarafından cüzi irade sahibi ve sorumlu birey olarak yaratıldığımızı unutmadan görevlerimizi yapmalıyız. Unutulmamalıdır ki kendimize, ailemize, çevremize, milletimize, insanlığa ve Allah’a karşı görevlerimiz vardır. Açık deyişle yalnız kendimizi düşünmek, yalnız mensubu olduğumuz grubu düşünmek durumunda değiliz. Daha geniş düşünmeliyiz. J. Kennedy’nin de dediği gibi “Memleket meselelerinde her bireyin fikri olmalıdır.”

        Bireyler fikirlerini özgürce ifade ederler ya da etmelidirler. “O ne der, bu ne der, ne olur, ne olmaz” gibi kaygılar fikirleri öldürür. Yazarken de şu ya da bu kimseleri şu ya da bu şekilde etkilemeye yönelik ifadeler de doğru değildir.

         Bugün istisnalar hariç birçok yazarımız da, birçok okurumuz da ön fikirlidirler.  Albert Einstein’in de belirttiği üzere “Önyargıları parçalamak, atomu parçalamaktan zordur.” Onun için önfikirlililerin kolay kolay değişmeyeceğini bile bile bu yazıyı yazıyorum:

         2014 Türkiye’sinde Atatürk’ün “Türk, övün, güven, çalış” veciz sözünü yeniden ele alıp tüm bireylerimize öğretmemiz gerekir. Ezberletmekten öte bu veciz sözü hazmedip gereğini yerine getirmeliyiz. Sözü biraz daha açalım:

         Atatürk’ün ilke ve inkılâplarını unutturma çabası olduğu algısı yaygınlaştırılmıştı. Düşmanların ekmeğine adeta yağ sürülmüştü. Her şeyden önce Cumhuriyet kazanımlarından vaz geçilemeyeceği vurgulanmalıdır.

         Türk üst kimliği kaldırılmaya çalışılmış, bilerek ya da bilmeyerek alt kimlikler ortaya atılarak milletin uzun vadede de olsa parçalanmasına zemin hazırlanmaya çalışılmıştır. Milletin ne olduğu, ne olmadığı her bireye, her fırsatta öğretilerek Türk üst kimliğinin milletimizin adı olduğu, ırkçı bir söylemin adı olmadığı vurgulanmalıdır.

         Seneler sonra yeniden aşağılık hissine kapılan milletimiz güzel hasletleriyle övünmelidir. Rüşvetin, adam kayırmanın, suiistimalin, talanın boyutları artsa da bunları yapanların, bunları yapanları koruyanların yanlarında kâr kalmayacaklarından emin olarak ümitsizliğe kapılmamak gerekir.

         Kendimize güvenmeme de öteden beri gelen bir hastalığımız, çalışmamak da aynı şekilde. Bu hastalıktan, bu tembellikten kurtularak güvenle çalışmalıyız.
 
         Kaosun eşiğindeyken uzun vadedeki kurtuluş önlemlerinden söz ettim. Aslında uzun vade ve kısa vade ayırımı yapmaksızın şu ayeti hatırlatmamız yeterli olurdu. "Allah, aklını kullanmayanları iğrenç bir hayatın içinde yaşatır" (Yunus suresi100)

         Kendi aklımızı kullanmamız umuduyla

         Sabahattin Gencal, Başiskele-Kocaeli

 

 

2 yorum:

 1. Merhabalar Sabahattin Hocam.

  Bu hükümet, iktidar olduğundan beri bunların işaretini veriyordu. Zaman zaman bu durumları kaleme almıştık, ama kimse oralı olmadığı gibi bir de eleştirilmiştik. Bu ülkeye ve millete çok yazık ediyorlar. Cenab-ı Allah inşAllah ülkemizin ve milletimizin hakkında hayırlısını verir.

  Selam ve dualarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Ziyaretleriniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.
   Ben, çok defa iadeyi ziyaret yapsam da yorum yazamıyorum. Buna rağmen yorum yazmanıza memnun oluyorum. Yani "yaz bana yazayım sana" anlayışıyla hareket etmiyoruz. Bu güzel bir davranıştır. Onun için ayrıca teşekkür ediyorum.
   Her şeye rağmen umudumuzu kaybetmemeliyiz. Geç de olsa aklımızı kullanabileceğiz.
   Allah ülkemizi ve milletimizi korusun.

   Sil