13 Eylül 2013 Cuma

Bana "Sen Avukatlık Yapamazsın." Dediler

        Okumaya doymadım, doyamadım. Ama her çeşit konuyu okudum. Tabii, bu yanlışlığın bedelini de her konuda yüzeysel kalarak ödedim. Örneğin öğretmenken tuttum kamu yönetimi okudum , sonra hukuka heves sardım. Gerçi hepsi de gerekli; ama bir dalda derinleşebilseydim…

      
1989’da oğlumla birlikte üniversite sınavlarına girmiştim. Devam mecburiyeti olmadığı için yalnız İstanbul Hukuk Fakültesini tercih etmiştim. Sınavı kazanarak kaydımı yaptırdım.

        Yalnızca sınav zamanlarında okula gidiyordum. Gençlerle bir arada olmak güzel bir duygu.

         Bu arada emekli oldum, özel bir okulda öğretmen olarak çalışmaya başladım. Tabii, bu durum fakültenin aksamasına neden oldu; ama yine de bitirdim.

        Avukatlık stajını İstanbul Staj Eğitim Merkezinde yaptım. Rehber Avukattan ve birçok avukattan da yararlandım.

        Böyle çabuk çabuk ve özetle giriş yapıyorum ki asıl anlatmak istediğimi yazabileyim:

        Ayrı ayrı belirtmeyeyim, beni tanıyanların tamamı diyebilirim “ O avukatlık yapamaz.” diyorlardı. Yakınlarımdan bu haberleri alıyordum.
        Bir iş merkezinden küçücük bir oda satın alarak büromu açtım.
 
(Büroyu avukatlık bürosu gibi değil, emekli bir okul müdürü olduğumdan olacak okul müdürü odası gibi düzenlemiştim. Bu bile avukatlık yapamayacağıma bir işaret gibiydi.)

         Hayırlı olsuna gelen akrabalarımdan ikisi (Biri rahmetli oldu) açık açık “Sen avukatlık yapamazsın.” dediler bana. Bundan önce dolaylı olarak duyduğum bu sözler yüzme karşı söyleniyordu. Nasıl bir iltifatsa?

        Baro seçimlerinde bir arkadaş tüm avukatlardan görüş istemişti. Ben de bir mail gönderdim. Mailimde “Avukatların imajlarının düzeltilmesi için çabalanmasını önermiştim. Bana “Sen avukatlık yapamazsın.” derken sözde iltifat yaptıklarını da eklemiştim. Arkadaş genel kurulda bu ifademi kullandı. Seçimi kazandı mı? Kazanamadı. Ben avukatlık yapabildim mi? Yapamadım.

        Yanlış anlaşılmaması için şu açıklamayıyazmam gerekir, istisnalar hariç, hem mesleklerini yapan hem de toplumun düzelmesi için çalışan kahraman avukatlarımız vardır. Bunları kutluyorum. Başarılı olmalarını diliyorum.

        Sabahattin Gencal, Başiskele-Kocaeli
 


http://gencalkelebek.blogspot.com/

 

4 yorum:

 1. Merhabalar Sabahattin Hocam.

  Birileri dediği için değil, sizin içinizden gelmemiştir avukatlık yapmak.

  Ben de emekliye ayrıldıktan sonra iki yıl bir avukat arkadaşımın bürosunda çalıştım. Büroda her işi yaptım: Büronun temizliği, gelen müşterilerin ikramı, yemek, bulaşık ve büro işleri ile beraber adliye ve icra dairelerindeki iş ve işlemler...

  İki yıl sonra; icra işlemine gitmek ve icra dairelerinde dosya takip etmekten nefret ettiğim için ayrıldım. İcra dairelerindeki memur sayısı yetersiz olunca tüm dosya işlerini avukatların büro elemanları yürütür. İcra dairesinde dosya işlemlerini yürütmek için icra dairelerinin hep eşref saatine denk geleceksin, aksi halde işini biraz zor takip edersin. Mahkeme kalemleri de icra dairelerinden pek farklı değillerdi. Bu nedenle arkadaşımın bürosundan ayrıldım. O da kendine hem bir avukat hem de bir eleman buldu. Yoksa büronun, o ağır işleyen adliye işlemleri yüzünden kahrı çekilecek gibi değildi.

  Sabahattin hocam, ben de sizin gibiyim. Bir dalda ustalaşmadan her işten anlamaya kalktım ve hiçbir işi layıkıyla yapamadım. Sizin dediğiniz gibi bir dalda kendinizi süper geliştirmek durumundasınız, aksi halde çok şey olmak istediğiniz de hiç bir şey olamadığınızı görüyor ve hayal kırıklığına uğruyorsunuz. Çok şey de olunabilir de ona zaman yetmiyor. Çok şey olabilmek için biraz daha erken yaşlarda başlamak gerekiyor.

  Selam ve dualarımla birlikte en Güzel'e emanet olun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Ziyaretiniz ve tecrübelerinizi aktardığınız için teşekkür ederim.
   İnşallah tevrübeler yararlı olur.
   Her şeyin düzelmesi umuduyla selamlarımı ve iyi gün dileklerimi iletirim.

   Sil

 2. Merhaba hocam,
  Bir süredir blog'umdan uzak olduğumdan dolayı.Önce gecikmeli cevabım için özrümü kabul buyurun.

  Etkinlik anketine davetiniz için çok teşekkür ediyorum.
  Şu aralar bazı sağlık sorunlarım nedeniyle bu ankete katılamayacağımı üzülerek bildirirken.
  Sevgi ve Selamlarımla Saygılarımı sunuyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Ziyaretiniz için teşekkür ederim.
   Sağlık sorunlarınızın düzelmesi dileğiyle selam ve saygılarımı iletirim.

   Sil