8 Temmuz 2012 Pazar

Rauf Denktaş Özel Sayısını sunarken


 Rauf Denktaş
( 27. 01. 1924 Baf - 13. 01. 2012 Lefkoşe)
Türk Milliyetçisi, Devlet Adamı, Siyasetçi, Hukukçu, Yazar, Fotoğrafçı
****************************************************** 
Rauf Denktaş Özel Sayısını sunarken
Rauf Denktaş, Kıbrıs Türk  halkının özgürlük mücadelesiyle özdeşleşmiş mücahit bir lider, başarılı konuşmacı, ileri görüşlü siyasetçi ve devlet adamı olarak tarih sayfalarında yerini almıştır.

Rauf Denktaş tarihi ve siyasi vizyonu yanında eserler vermesi, köşe yazıları yazması, senaryo yazması, fotoğrafçılığı …vb. özellikleriyle de dikkati çekmiştir. Bütün bunların yanında mükemmel aile reisi, ideal bir eş, sevecen bir baba olmasıyla da örnek olmuştur.

O sadece bir efsane, bir kahraman, örnek aile reisi olarak değil güzel erdemlerle donanmış insan gibi bir insan olarak da rahmetle anılacaktır.

Yirminci yüzyılın ikinci yarısındaki Kıbrıs Türk tarihinin her safhasında Rauf Denktaşı görüyoruz. Özgürlük mücadelesinde muhabir, gazete sahibi, avukat, savcı, mücahit, müzakereci, siyasetçi, devlet adamı …vb. gibi bir çok rol üstlenen Denktaş bir azınlık cemaatinin bir halk olmasında, Türkiye’den başka hiçbir devlet tanımasa da bir cumhuriyetin kurulmasında büyük katkı sağlamıştır. Adeta Kıbrıs Türk tarihi ile özdeşleşmiştir. Bir kahraman, bir efsane olmuştur. En önemlisi de bilge bir adam olmuştur.

Bu bilgenin hayatını ve sözlerini değerlendirmek  sadece Kıbrıs Türk halkı için değil, bütün Türkler ve İslam alemi için, hatta bütün insanlık için yararlı  olacaktır. Bu düşünceden hareketle Rauf Denktaş Özel sayısını çıkarıyoruz. Yararlı olması umuduyla.

Sabahattin Gencal, Başiskele - Kocaeli, . 01. 2012

 *******************************************************
***************************************************** 

Biz, millî ve mânevî değerlerimizi korursak, 
o değerler de bizi koruyacaktır. 
Rauf Denktaş

*****************************************************

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder