6 Temmuz 2012 Cuma

Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretlerini Tanıma

        Merhaba Değerli Okurum,
          Ben emekli öğretmen Sabahattin Gencal.

         Adını hatırlayamadığım bir yazar mealen “Öğretmenler öğretirken öğrenen ulvi cahillerdir.” diyor.
         Ben, 18. yüzyılda yaşamış büyük Türk – İslam düşünürlerinden biri olan Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretlerini tanımak istiyorum. Bütün yönleriyle Erzurumlu İbrahim Hakkı’yı tanıyabilmem için önce okurlara tanıtmalıyım onu. “Tanımadan nasıl tanıtacaksınız.” demeyelim. Önce tanımalı, sonra tanıtmalı, ya da … Kafamız karışmasın, fazla da irdelemeyelim; çünkü zaten insanı tam olarak tanıyamayız ki
     Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretlerini tam olarak tanıyamazsak da bazı kodlar edinebiliriz.

        “Atatürk Üniversitesi tarafından düzenlenen, "Bütün Yönleriyle Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri Sempozyumu"na katılmak üzere Erzurum'a gelen  Sağlık Bakanı Yardımcısı Agah Kafkas, mütefekkir İbrahim Hakkı Hazretlerinin asrın doruk noktası olduğunu belirterek,
        "İbrahim Hakkı Hazretlerinden insan olmanın kodlarını çözüyoruz. Gençler olarak bu noktayı iyi yakalamış olmamız gerekiyor" dedi, (http://www.haber7.com/)

        Kod çözmek öyle kolay mı? Hazır kodları bile tam yazabiliyor muyuz?
İnternette blog yazma çalışmalarında kodlarla karşılaştım. Kodun bir işaretini unuttun mu istenilen yazı ve şekil çıkmıyor. Bütün çalışmalarınız boşa gidiyor.

        Bu çalışmamızda da bir kodu yazmayı unutursak bütün zamanımız ve emeğimiz boşa gider. Boşa giden sadece emek ve zaman olsa neyse; bir de kodu yanlış yazar da hiç istenmeyen durumlarla karşılaşırsak ne olur ?  Allah böyle yanlışlıklardan korusun..

        Erzurumlu İbrahim Hakkı hazretleri İrfaniye adlı eserinde şunları söylemektedir:

Ömrümün hasılı ruhum gibidir işbu kitap
Korkum odur ben ölem cahil hayvan'a düşe
İzzetin hakkı için sakla bunu sen ya Rab
Hayır ile sahibin yad eden ihvana düşe.

        Bu dua, O’nun tüm eserleri için, hatta tüm eserler için  geçerlidir kuşkusuz.

        Bu duayı yazmayı gereğini niçin duydum? İbrahim Hakkı Hazretlerinin eserlerini eline alan cahiller, daha doğrusu yarı cahiller tamamen ters yorumlar, kamuya zarar veren yorumlar yapmaktadırlar. Belki de bunun için, açık deyişle istismarların önüne geçmek için  bazı resmi kurumlarımız da, hatta Bakanlık da  İbrahim Hakkı Hazretlerinin eserlerini yayınlarken bazı bölümleri atlamaktadır.Bakınız: http://forum.donanimhaber.com    Tabii, bu da ayrı bir yanlış; iyi niyetli de olsa affedilemeyecek bir yanlış. Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri'nin de kınadığı bir yanlış.

        İnternet ortamında yayınlanan alıntılar,  tam olmadıkları için de yanlış anlamlara neden olabilirler. İnşallah böyle yanlış anlamalara neden olmayız.

        Şu hususu da belirtelim ki; yazılması gereken bir çok önemli konuyu bilmeden, ya da imkansızlıktan ötürü atlayabiliriz. Zannedilmesin ki biz de bazı kurumlar gibi  Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretlerine sansür uyguladık. Haşa, haddimize mi düştü. Zaten biz, okuyucunun ilgisini çekmeye çalışmaktan öte fazla bir şey yazacak durumda değiliz.
        Aslında bazı konulara ilgi çekmek daha önemli gibi. Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri’nin başlıca amacı da bu değil miydi? O, eserlerinde iman konularına, evrenimizi, kendimizi ve Allah’ı tanıma konularına ilgi çekmiyor muydu.? Bu ilgi, bu merak olmasa Erzurumlu İbrahim Hakkı hala okunur muydu?Neyse ilginize ve bilginize diyerek yazmaya  başlayalım.

       Sabahattin Gencal, Başiskele – Kocaeli, 20. 05. 2012

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder