11 Haziran 2012 Pazartesi

Kul Olmak Nedir?

        Allah’a kulluk için yaratılan insan bu görevini, ancak kulluğunun bilincine ererek yapabilir.
        Kulluk Allah’a iman etmek, Onu tanımak ve sevmek ve tam itaatle buyruklarını yerine getirmektir.
        Allah’tan başka kimseye kul olunmaz. Allah’tan başka kimselere kul olmak demek köle olmak demektir ki dinimizde kölelik kaldırılmıştır. Allah’tan başkasına kul olmak şirktir, küfürdür.
        Günümüzde paraya, makama, nefislerine tapıp kul olanlar; menfaat için birilerinin uşağı, kölesi olanlar yaratılış gayelerine aykırı hareket etmektedirler.

        Herkese, yaratandan ötürü saygı ve sevgi duyan, alçak gönüllülüğü ve hoşgörüyü, diğergâmlığı, fazileti bırakmayan insan hiç kimseye, hiçbir bahane ve nedenle boyun bükmez, baş eğmez. O kadar ki, bazı görüşlere göre selâm vermek için de olsa başın eğilmesi hoş karşılanmadığı olmaktadır.

        İnsan, yeryüzünde Allah’ın Halifesi olduğunu unutmamalı. Kendi şahsında insanlığın onurunu korumalıdır. Bu da yalnız ve ancak Allah’a kulluk görevini tam olarak yerine getirmekle olur.

        Kulluk sadece beş İslâm şartı ile ( Kelime-i şahadet, namaz, oruç, zekat, haç ), yalnız zikirle,  olmaz. İnsanlara yararlı çalışmalar yapmak, doğayı, evreni korumak …vb. çalışmalar da yapmak gerekir. Açık deyişle Kuranı-ı Kerimde bildirilen Allah’ın buyruklarını yerine getirmek gerekir. Bu buyruklar uygulamalı olarak Peygamber Efendimiz (sav) tarafından bizlere gösterilmiştir. Tek kelimeyle sünnet dediğimiz bu söz ve uygulamaları Peygamber Efendimiz (sav) gibi Allah’ın rızasına uygun olarak yapmak gerekir. Başka deyişle her an  Allah’ın huzurunda olduğumuzun idraki içinde olarak söz, davranış ve uygulamalarımızı sergilemeliyiz. Allah’ın (cc) bizi daima gördüğünü unutmamalıyız:

        “O Allah’ın, her şeyi gördüğünü bilmiyor mu?” (Alâk: 14)

        Peygamber Efendimiz (sav) de bu hususta şöyle buyururlar:

       “İhsan, Allah’ı görüyormuş gibi ibadet etmendir. Zira sen O’nu görmüyorsan bile O seni görüyor.” (Müslim: 1)

        Kısaca, ibadetlerimizi, daha genel anlamda kulluk görevlerimizi, her an Allah’ın (cc) bizi görmekte olduğunu düşünerek, Allah rızası için ve büyük bir özenle yapmalıyız.

        Bireylerin, toplumların, insanlığın mutluluğu kulluk idraki içinde olmak ve kulluğun gerektirdiklerini yapmakla doğru orantılıdır. İnsanların yalnız  Allah’a kul olduklarını unutup başka varlıklara yönelmeleriyle de ters orantılıdır.
       Ne mutlu Allah’a kul olma bilincinde olanlara.

        Sabahattin Gencal, Başiskele – Kocaeli, 07. 12. 2011 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder