9 Mayıs 2012 Çarşamba

Duanın Gücü

         İnsan öyle bir varlıktır ki, beyni nasıl isterse oraya yönlenir. Beynini de duygular etkiler. Bu durum nedeniyle en olumsuz koşullarda dahi mucize adı verilen güzellikler yaşanabileceği gibi trajedilerde görülebilir.

         İnsan hayatındaki en önemli duyguların başında umutlu olmak gelir. Umut; yaşamı istemektir, geleceği düşünmek, çözüm üretmektir.
İnsan beyni, düşünce ve duygulardan olumlu veya olumsuz hangi yönde etkilenirse ona göre vücudu yönlendirip, etkiler. Bu etki ile bir makineye benzetebileceğimiz insan yapısı, isterse kendini yok edebilir veya parça eksiği hariç kendini tamir edebilir ”
        http://mehmetdumanoglu.com/’da okuduğum yukarıdaki düşünceleri değişik ifadelerle de olsa bir çok doktordan, kişiden duymuşuzdur.Eşime bir doktorun “kanserim, kanserim derseniz gerçekten kanser olursunuz.” dediğini duydum. Siz de duymuş ya da okumuşsunuzdur. Özellikle günümüzde olumlu düşünmek gerektiği üzerinde durulmaktadır. Bize düşen kendimiz ve ailemiz için olduğu kadar, çevremiz, toplumumuz ve bütün insanlık için olumlu şeyler istemektir. Kimden isteyeceğiz? Elbetteki Allahtan isteyeceğiz. Allah’a dua edeceğiz.
         Rabbiniz şöyle dedi: “Bana dua edin, duânıza cevap vereyim. …” (Mümin/60) 
        Kullarım, beni senden sorarlarsa, (bilsinler ki), gerçekten ben (onlara çok) yakınım. Bana dua edince, dua edenin duasına cevap veririm. O hâlde, doğru yolu bulmaları için benim davetime uysunlar, bana iman etsinler. (Bakara /186)
Allah ahdine sadık olandır. İsteyene, hayırlısıysa mutlaka verir. Tabi dua şartlara uygun olarak yapılırsa. Dua için belli şartlar belirtilmemekle birlikte birkaç husus üzerinde durulduğu oluyor.
        Israrla, yalvararak ve ihlâsla dua etmek gerekir. 
        Duanın bir de fiili olanı vardır. Arzu edilenin gerçekleşmesi için çalışmak gerekmektedir. Sözlü dua da kuşkusuz çok yararlıdır; ancak yöntemine uygun olarak çalışmanın önemi unutulmamalıdır.

        “Şartlarına uygunsa dua kabul olur. Hadis-i şerifte, "Rabbiniz kerimdir, kendine açılan eli boş çevirmekten haya eder, edilen duayı kabul eder." buyuruldu. (Tirmizi)

         Duanın kabul olması için bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Sebeplere yapışmadan istemek kuru bir temennidir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
"Çalışmadan dua eden, silahsız harbe giden gibidir." [Deylemi]”
"Siz, kabul edileceğine yakînen inanarak, Allah’a dua ediniz. Allahü teâlâyı unutarak, gafletle edilen dua kabul olmaz." [Tirmizi]
"Emr-i marufu bırakırsanız dualarınız kabul olmaz." [Bezzar]
"Bid'at ehlinin duası ve ibadetleri kabul olmaz." [Deylemi]
http://www.dinimizislam.com/

        Dua konusu çağımızda sadece din âlimleri tarafından değil psikoloji, nöroloji vd. bilim adamları tarafından da ele alınmaktadır. Hatta bazı araştırmacılar bu konuda ilâhı olmayan dinlerdeki kaynakları da irdelemektedirler. Kısaca konu çok geniş kapsamlı olarak inceleme konusu yapılmaktadır. Ama ne yazık ki insanımız bu konuda kısa ve özlü biçimde bilgilendirilmemektedir. Böyle değişik kaynaklara bakınca ister istemez kafamız karışmaktadır. Daha fazla karışıklığa neden olmamak için özetle belirtelim.

        Daima umutlu olalım. Allah’tan hiçbir zaman, hiçbir durumda umut kesilmez.
        Dua etmeyi unutmayalım. Samimiyetle, ısrarla yapılan duaları Allah hayırlısıysa kabul eder.
        Sebeplere yapışarak dua etmek, isteklerimizin gerçekleşmesi için çalışmak gerektiği de unutulmamalıdır. Ders çalışmadan sınıf geçmek, alın teri dökmeden para kazanmak, vasıtaya binmeden belirli yerlere ulaşma vb. isteklerin gerçekleşmesi düşünülemez
        Dua için belirli zaman ve şartlar olmamakla birlikte insanın daha çok odaklandığı belirli gün
ve zamanlarda ve bazı ortamlarda dua etmenin daha faziletli olduğu da unutulmamalıdır.
        Allahtan (cc) hayır dualarımızın kabul edilmesini gönülden dileriz.

        Sabahattin Gencal, Başiskele – Kocaeli, 17. 12. 2011

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder